Четвер, 25.04.2024, 13:50 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
RSS


VВерховина - інформаційний портал 

Каталог статей

Головна » Статті » Краса та здоров’я

Ґоґодзи — недооцінений скарб

http://lh4.ggpht.com/-HnzwKcbWtf8/TI6f6n-vrfI/AAAAAAAADOA/zdUP_PZAsJE/P1610014.JPGНа Прикарпатті, щедрому на різноманітні дари природи, віддавна спостерігається певна ієрархія у царстві ягід. На перших позиціях впевнено закріпилися афини як найкращий природний засіб для відновлення зору, в той час як про цілющі властивості та використання у кулінарії брусниці, яку в Карпатах називають ґоґодзами, відомо значно менше...

У кінці серпня - на початку вересня карпатські схили й полонинки рясніють яскраво-червоними ягодами ґоґодзів. Це найкращий час для споживання брусниці та приготування домашніх заготовок із неї. Завдяки високому вмісту смертельної для більшості мікробів бензойної кислоти, зібрані ґоґодзи не псуються впродовж кількох місяців навіть без додаткової обробки. Ягоди можна зберігати у воді або у слабкому цукровому сиропі впродовж цілої зими.

Лікувальні властивості мають і ягоди, і листя брусниці, розповідає прикарпатський травознай Іван Мужик. Пан Іван радить збирати листя ґоґодзів навесні до початку цвітіння або восени, починаючи з вересня - тільки тоді висушене листя буде цілющим. Зібрані влітку листочки ґоґодзів чорніють і є непридатними для вживання, пояснює травник. Сушать листочки у затінку при кімнатній температурі, зберігають у картонних коробках.

Відвар із листя брусниці має сильну жовчогінну та дезинфікуючу дію. Його рекомендують для виведення каміння з нирок, при подагрі, ревматизмі, пієлонефриті та цистіті. Відвар готуємо так: 10 г сушеного листя заливають склянкою води, кип'ятять 10 хвилин. Відстояний 2 години відвар п'ють по склянці двічі на день. Іван Мужик рекомендує брусницю також при енурезі: змішуємо по 2 столові ложки ягід із листями брусниці та звіробою, заливаємо 3 склянками окропу і кип'ятимо 10 хвилин на слабкому вогні. Після охолодження відвар проціджують і випивають упродовж дня ковтками, починаючи з 4 ранку і до моменту, коли вже пора спати.

За кількістю вітаміну А ґоґодзи займають чи не перше місце серед усіх ягід, залишаючи позаду журавлину, яблуко, лимон, чорницю й виноград. Ягода багата також на вітамін С, В2, залізо, мідь. Брусниця - один із найкращих ліків від авітамінозу, запевняє Іван Мужик: "Для поповнення запасу організму вітамінами найкраще кілька тижнів поспіль наїдатися свіжим ягодами. Через два три-тижні зробити перерву, потім знову повторити". Цілющі властивості ґоґодзів зберігаються також і в ягодах у власному соці та перетертих із цукром.

Від застуди допоможе брусничний морс: склянку ягід заливають двома склянками води й кип'ятять 15 хвилин на слабкому вогні, додають 5 малих ложок цукру. Проціджений морс п'ють по склянці щодня. В якості профілактики застудних захворювань дуже ефективна вітамінна настоянка з брусниці та шипшини: рівну кількість ягід брусниці та шипшини змішують, столову ложку суміші запарюють склянкою окропу, кип'ятять 10 хвилин, загортають та настоюють 4 години; приймають по півсклянки 2-3 рази на день. Варення з брусниці дають породіллям, щоб запобігти маститу та іншим запальним післяродовим захворюванням (по 2-3 ложки). А брусничне варення з медом вважається ефективним ліком від простатиту.

Брусницю можна їсти не лише в лікувальних цілях. Страви з брусниці - просто-таки шедеври кулінарії.

Наталка ГОЛОМІДОВА

Рецепти:

Тушковане м'ясо з ґоґодзами

Півтора кілограма яловичини нарізаємо дрібними шматочками, обвалюємо в борошні і обсмажуємо в жирі разом із подрібненою цибулею. Додаємо сіль, перець, півтора склянки гогодзів і тушкуємо під накривкою, час від часу додаючи води.

Мочені ґоґодзи до м'яса

На 10 кг свіжих гогодзів беремо 9 л води, 250 г цукру, 50 г солі, 10 г кориці, 5 гвоздичок. Сіль, цукор та прянощі заливаємо водою та кип'ятимо. Ягоди укладаємо у велику банку і заливаємо процідженим охолодженим сиропом. Зберігаємо у прохолодному місці. Мочені гогодзи - пікантний, неперевершений гарнір до м'ясних страв!

Печені яблука з ґоґодзами

У яблук (6-8 штук) вирізаємо серцевину. Заповняємо яблука гогодзами, пересипаними цукром. Запікаємо у сотейнику в духовці, наливши на денце води. З яблучних серцевинок та розім'ятої з цукром брусниці готуємо сироп, яким потім заливаємо печені яблука. Смачного!



Джерело: http://gk-press.if.ua/node/5189
Категорія: Краса та здоров’я | Додав: Tall (30.08.2011) | Автор: Наталка ГОЛОМІДОВА
Переглядів: 2763 | Теги: Гогодзи | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Останні новини

Наше опитування

Варто залишити чи відмінити перехід на літній та зимовий час?
Всього відповідей: 36

Свята та події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Робота у Верховині

Хмаринка тегів

Карта відвідувачів

Статистика

» Зареєст. на сайті
Всього: 103
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
» Із них
Адміни сайту: 1
Адміни серверів:
Модераторів: 1
Провірених: 0
Звичайних юзерів: 101
» Із них
Хлопців: 66
Дівчат: 37

Форма входу

Пошук

Соціальні закладки

News

Рекламний блок

Шукалка

Наша кнопка

Верховина - інформаційний портал

Веб-Камера

Випадкове фото

Наші партнери

Допоможімо!

Курси валют

Курси валют

Відлік до подій

.

Новини УНІАН

завантаження...

Гороскоп

Loading...

Анекдот

Випадкова цитата

Цитата від особистість.com.
Шукалка
безкоштовна розкрутка сайту, реєстрація в каталогах Прикарпатcький каталог Сайти Івано-Франківська Білий каталог українських сайтів каталог сайтів Google-Add.com - Открытый Каталог Сайтов Топ Україна, Рейтинг та каталог українських веб-сайтів Звір - Білий український каталог сайтів, безкоштовна розкрутка сайтів, реєстрація в каталозі